حجم فایل: 1648MB نوع : حجمی قیمت: 19,312 ریال افزودن به سبد خرید


مستند اقلیم سرخ بستان

بستان یکی از شهرهای دشت آزادگان است. شهری که واقع در مسیر فکه و 31 کیلوکتری شمال غرب سوسنگرد می باشد. فعالیت های تروریستی عرب ها موجب نا امنی بستان از مهر سال 1358 شده بود. مردم مرز نشین احتمال حمله عراق را بارها به مقامات گزارش کرده بودند. تا اینکه در روز 30 مهر 1359 نیرو های عراق از سمت چزامه به شمال بستان حرکت کردند.

نیرو های مردمی، سپاه و ارتش با دست خالی و با کمترین نیرو توانستند چند ساعتی دشمن را زمین گیر کنند؛ اما به دلیل عدم ارسال به موقع نیروی کمکی، دستور عقب نشینی صادر شد. روز 4 مهر ماه، شمال بستان اشغال گردید و عراقی ها با هجوم بی رحمانه، شهر و مردمش را غارت کردند. اما شکست سنگین عراقی ها در حمیدیه منجر به عقب نشینی آن ها شد ولی دیری نگذشت که در 21 مهر ماه، بار دیگر بستان به دست عراقی ها افتاد.

عملیات نصر شکست خورده بود و فرماندهان، پس از ماه ها در صدد اجرای طرحی تازه برای آزاد سازی بستان و رسیدن به مرز در چزامه بودند. طرح عملیاتی کربلا با طراحی مشترک فرماندهان سپاه و ارتش انجام شد و عملیات طریق القدس که اولین مرحله این طرح بود با رمز "یا حسین" در 8 آذر ماه سال 1360 آغاز گردید. ویژگی طریق القدس گذشتن از زمین های رملی و غافلگیر کردن دشمن بود. از این رو موفقیت رزمندگان ایرانی موجب تزلزل نیرو های عراقی شد و در این میان تنگه مهم چزامه و شهر بستان آزاد گردید.
این مستند شامل یک سری تصاویر از حال و هوای شهرهای آزاد شده در طی عملیات های متفاوت می باشد. همچنین مطالبی راجع به فرماندهان و شهیدانی که در این راه حضور فعال داشتند و حتی جان خود را فدا کردند، نیز مطرح می گردد.


مشاهده تصاویر این فایل:

فایلهای مشابه

  1. مستند جذاب دزفول